Blog Post

Čerstvý zimný vzduch – áno či nie?

Na to, aby sme sa cítili komfortne v interiérových priestoroch, potrebujeme okrem príjemnej pocitovej teploty ešte jednu vec. Hovoríme o takzvanom ,,čerstvom vzduchu“ a teda zdravom prostredí pre naše pľúca. Ten docielime prostredníctvom efektívnej výmeny vzduchu v miestnosti. Veľmi dôležité je prevetrať všetky zákutia interiéru rovnomerne s prihliadaním na minimálnu energetickú náročnosť. Zbytočné plytvanie energie je predsa to posledné, čo naše peňaženky a životné prostredie potrebujú.

Rozdiel je však vetrať v zime a vetrať v lete. V chladnom období neradi vypúšťame von oknom drahocenné teplo, preto máme tendenciu prekurovať miestnosti a tým pádom vdychovať škodliviny. Zvýšený prísun vydýchaného vzduchu (oxidu uhličitého) môže mať za následok ospalosť, bolesť hlavy, zlý spánok či dokonca až problémy s dýchaním. Mnohé druhy alergií sa tiež môžu poďakovať zvýšenej koncentrácii CO2, v takomto prostredí majú perfektné podmienky pre vývoj a gradáciu, nakoľko je naša imunita výrazne oslabená. Okrem vzduchu, ktorý sami vyprodukujeme by sme sa mali mať tiež na pozore pred škodlivinami, ktoré sa uvoľňujú zo stien, textilu, nábytku a podobne.

V zime sa odporúča vetrať nárazovo a intenzívne. Čo to znamená? Najskôr znížte výkon vykurovania a okno otvorte dokorán. Dĺžka takéhoto vetrania závisí od teploty vonku, veľkosti okna a miestnosti a počtu ľudí/psom/mačiek a iných živočíchov v nej. Vzduch sa počas dňa ohrieva nielen od radiátora/ klimatizácie, ale aj od stien, preto po zatvorení okna nie je potrebné zvyšovať kúrenie o viac stupňov. Dĺžka vetrania v zime sa odporúča v mierke od 3 do 8 minút. V záujme vlastného zdravia opustite danú miestnosť, pretože keď Vaše vyhriate telo zasiahne chladný vzduch, dôsledkom môže byť prudké ochladenie pokožky a reflexia na svaly a cievy = prechladnutie a reumatické ťažkosti. Tento vetrací proces sa odporúča zopakovať dva až päť krát denne. Nič však netreba preháňať – príliš dlho otvorené okno ochladzuje vnútorné povrchy miestnosti, čo má za dôsledok tepelné úniky a teda nadbytočné straty energie. Ak viete, že sa v miestnosti nebudete nachádzať viac ako 48 hodín, odporúča sa nastaviť na teplotu okolo 10-15°C. Takéto zníženie teploty predstavuje úsporu až 75% energie, nakoľko je omnoho šetrnejšie udržiavať minimálnu teplotu, ako vykúriť po návrate celkom studenú a vlhkú miestnosť. Veľmi dôležité je tiež udržiavať teplotu na istom ,,odporúčanom stupni“ aj počas nášho pobytu v nej tak, aby sme neprekurovali a ani neostali podchladení. Odporúča sa ju nastaviť v zime na 18 až 21 stupňov. Viac o ideálnej teplote v zime si môžete prečítať tu https://www.chk.sk/aka-je-najvhodnejsia-izbova-teplota-v-zime/.

Ďalší fakt, prečo je vetranie dôležité, súvisí s masívnym nástupom plastových okien. Tie prepúšťajú iba minimum vzduchu a pri nedostatočnom vetraní zvyšujú vlhkosť v interiéri. A tá ma na svedomí tvorbu plesní a škodlivých baktérií, čo prirodzene nesvedčí žiadnej domácnosti, ani zdraviu. Ak spozorujete zarosené okná – to už je alarmujúca situácia. Na to, aby ste zistili, či je vlhkosť ešte v norme sa odporúča použiť vlhkomer.

Aby sme zabezpečili pravidelný prívod čerstvého vzduchu v kombinácii s neprekurovaním a prílišným neochladzovaním sa môže zdať ako hotová veda, ale ak si to chcete zjednodušiť a mať istotu, že všetko funguje ako má, bez toho, aby ste si to museli vedome sledovať, na trhu už existuje množstvo zariadení, ktoré spravia všetku robotu za vás.

Odpoveď je jednoduchá – klimatizácie. Tie okrem svojej funkcie chladenia a ohrievania dnes už dokážu vzduch filtrovať, čistiť, zachytávať všetky škodliviny a vypúšťať čerstvý vzduch naspäť do miestnosti. Vetranie pomocou klimatizácie je založené na jednoduchom princípe odsávania vnútorného znehodnoteného vzduchu cez vnútornú jednotku a prisávania čerstvého vzduchu z vonkajšieho prostredia.

Technologickou jednotkou na trhu je jednoznačne špičková DAIKIN Ururu Sarara, ktorá navyše okrem vyššie spomínaných funkcií aj zvlhčuje a odvlhčuje vzduch. Vďaka špeciálne tvarovaným klapkám (Coanda efektu), 3D prúdeniu a dvojitému nasávaniu vzduchu tiež zabezpečuje rovnomerné rozvrstvenie teplôt do všetkých častí miestnosti. Elegantný výzor, tichá prevádzka a ekologické chladivo s minimálnym dopadom na životné prostredie sú len ukážkou ďalších benefitov. No funkcia, ktorá poteší asi každého z nás, je možnosť online ovládania. Teplotu v miestnosti dokážete regulovať odkiaľkoľvek na akúkoľvek teplotu. A teda aj napriek vašej absencii vás bude čakať domov vyhriaty na požadovanú teplotu.

DAIKIN Ururu Sarara - CHLADENIE A KLIMATIZÁCIA, s.r.o.

Druhá klimatizácia z radov DAIKIN nesie názov EMURA II a na trhu získala množstvo ocenení za svoj unikátny dizajn. Okrem praktickej funkcie ste navyše získali aj štýlový doplnok interiéru. A jej benefity? Strieborný filter čistí vzduch tak efektívne, že peľ a roztoče likviduje minimálne na 99% Zakývať na rozlúčku tiež môžete alergénom všetkých možných druhov. Funkcia ,,inteligentné oko“ nasmeruje prietok chladivého vzduchu mimo zóny miestnosti, kde sa práve nachádza človek, vo vykurovacom móde usmerňuje vzduch na nohy, aby ostali v teple a keď sa v miestnosti nenachádza vôbec nikto, jednotka sa prepne do úsporného režimu. Nízka spotreba energie vďačí za vysokú energetickú účinnosť (trieda A+++). Tak ako Ururu Sarara, tiež disponuje 3D prúdením vzduchu a veľmi tichou prevádzkou (iba 19dBA), čo je takmer nepočuteľný šum.

DAIKIN Emura 2 - jednotka FTXJ-MS

Investícia, ktorá vám v konečnom dôsledku ušetrí nielen zdravotné problémy a peňaženky, ale prinesie aj vysnívaný komfort. Ak ste sa rozhodli staviť na istotu a nechať inteligentnú klimatizáciu myslieť a konať za vás, urobili ste rozumný krok, za ktorý sa vám ešte vaše zdravie poďakuje.

A aj keď je čas vianočný za nami, my sme sa rozhodli jeho štedrosť priniesť aj do nového roka a ponúkame vám špičkové klimatizácie za bezkonkurenčné zľavnené ceny: https://www.chk.sk/kategoria-produktu/klimatizacie/

TIP na záver: Sila bytových rastlín sa mnohokrát podceňuje. Už naše babičky vedeli, že ak sa obklopíte týmito zázračnými rastlinkami, bude sa vám zaručene lepšie dýchať. Zo základných princípov biológie vieme, že nám produkujú ,,čerstvý vzduch“ priamo do našich domácností, preto sa tieto ,,recepty starej matere“ vyplatí praktizovať. Ale keďže všetkého veľa škodí, neodporúčame zakladať si doma botanickú záhradu, dôsledkom bude nadpriemerná vlhkosť.

Súvisiace články

Chráňme prírodu ZELENOU VÝMENOU

Nechajte výmenu starej klimatizácie na profesionálov. Ekologicky ju zlikvidujeme a zrecyklujeme za vás. Správanie sa...

JEDNOTKA vo svete klimatizácii? Tentokrát tá vnútorná – akú si vybrať?

Horúce letné teploty?  Pri mori s príjemným závanom čerstvého vzduchu, určite áno! V dusnej obývačke...

Montáž klimatizácie – na vlastnú päsť, alebo radšej odborne?

Teplá polovica roka nám už definitívne spríjemňuje dni a teda nastal aj čas prepnúť z vykurovacieho...

Zdravé pľúca na jar, zdravé pľúca po celý rok!

Poznáte ten pocit, keď sa konečne schuti nadýchnete čerstvého jarného vzduchu...a vzápätí sa hneď...

Klimatizácia v detskej izbe? Áno, ale..

Nielen dospelí, ale aj deti potrebujú mať vo svojom vlastnom hniezdočku to najpríjemnejšie prostredie...

Aká je najvhodnejšia izbová teplota v zime?

Klimatizácia, ktorá ,,nežerie” neskutočné množstvo energie, no zároveň uspokojuje naše potreby – presne to...

Nepúšťajte korunky dolu prúdom, vykurujte efektívne a ušetrite!

Nastal čas, kedy si nedovolíme ani vyniesť smeti, pokiaľ nie sme poriadne zababušení a...

Keď je budúcnosť prítomnosťou! Vyhriaty domov ešte predtým, ako prídete.

Žijeme v dobe, kedy nám jedno jediné kliknutie stačí, aby sme mali veci pod...

Koľko a za koľko? Večné otázky ohľadom spotreby konečne zodpovedané.

Chcete poznať odpovede na toľko spytované otázky ohľadom spotreby klimatizácií? Čítajte ďalej, my sme...

Súboj dvoch velikánov DAIKIN. Ururu Sarara vs. Emura II – ktorá bude Vašim víťazom?

Dva technologické zázraky z radov klimatizácií bojujú o prvenstvo – my sme zhrnuli ich výhody, aby...

Ako rozoznáte kvalitnú čističku vzduchu od tých ostatných?

Mať doma čističku vzduchu už nie je nič nezvyčajné. Kúpiť ich môžete takmer všade,...