FAQ

Akú klimatizáciu si mám vybrať do bytu / rodinného domu?

Je viacero možností akú klimatizáciu zvoliť. Najčastejšie sa však používa nástenná klimatizácia pre jej nesporné výhody z pohľadu inštalácie. V zásade je najjednoduchšie inštalovateľná z pohľadu klienta, to znamená že inštalácia takejto klimatizácie predstavuje najmenší zásah do interiéru. V súčasnosti sa jedna o veľmi vyspelé zariadenia. Väčšina výrobcov ponuka skutočné pekné nástenné klimatizácie, dnes už je bežné že aj klimatizácie získavajú ocenenie za dizajn. Výrobcovia si popularitu týchto zariadení uvedomujú a preto sa často jedna o technologicky veľmi pokrokové riešenia. Hlučnosť moderných nástenných jednotiek je často pod 20dB, čo je úroveň, ktorú bežné náš sluch nevníma. Nástenné klimatizácie sú často vybavene tými najmodernejšími technológiami ako WIFI ovládanie, ionizácia vzduchu, podsvietenie technológiou LED a podobne.

Pre rezidenčné aplikácie sú vhodne aj parapetné, prípadne kanálové klimatizácie, ich inštalácia však môže predstavovať najme pri kanálovom riešení väčší zásah do interiéru.

Na čo je dobrá kanálová klimatizácia?

Kanálová klimatizácia sa využíva v priestoroch, v ktorých nie je možné, alebo vhodné aby bola inštalovaná klimatizácia priznaná v priestore, napríklad nástenná klimatizácia.

Typická inštalácia je napríklad v rodinnom dome, kde nainštalujeme kazetovú klimatizačnú jednotku do priestoru alebo dutiny, ktorá je na to vhodná. Vhodný priestor je napríklad krov, medzi strop, prípadne sadrokartónoví kastlík. Z takto osadenej klimatizácie sa následne rozvádza vzduch do samotnej miestnosti, chladný v prípade klimatizovania, teplý – ohriaty v prípade kúrenia. Do miestnosti je privádzaný prostredníctvom distribučného elementu, ako napr. tanierový ventil, komfortná štrbina, prípadne mriežka, alebo štrbina utopená v sadrokartóne.

Jedná sa tak o esteticky veľmi zaujímavú a užívateľsky veľmi komfortnú aplikáciu, pričom úroveň komfortu sa približuje stropnému chladeniu, náklady na realizáciu sú však o veľa nižšie.

Koľko trvá montáž klimatizácie?

Bežne rátame pre montáž klimatizácie časovú náročnosť približne 4-5 hodín. Tým sa myslí 1x vonkajšia a 1x vnútorná jednotka. Montáž je však vždy závislá od podmienok montáže. Úlohu hrajú faktory ako: vzdialenosť vonkajšej a vnútornej jednotky, prístup k jednotkám, resp. k miestu kde majú byť umiestnené, stavebný materiál do ktorého sa zariadenia inštalujú, počet prestupov / dier cez priečky, alebo obvodové steny a pod. Bežne Však pred realizáciou urobíme obhliadku na ktorej zvážime všetky možnosti a časovú náročnosť montáže Vám vopred oznámime.

Čo je to ten Inverter?

Inverter je technológia, ktorá umožňuje využívať klimatizáciu vždy iba na taký výkon ako potrebuje. Technológia Inverter upravuje otáčky kompresora vždy k aktuálnej potrebe. Ak teda nepotrebujete  plný výkon Vašej klimatizácie, ale napríklad iba 60%, technológia Inverter automaticky upraví výkon a teda aj spotrebu klimatizácie na nižšiu úroveň. Takáto situácia nastáva v prípade, že už máte v miestnosti dosiahnutú požadovanú teplotu a klimatizácia v už iba udržiava túto hodnotu. Výkon sa klimatizácie sa teda zníži na taký, aký je potrebný. Tento proces sa deje automaticky.

Ovládanie pomocou mobilného telefónu

V súčasnosti zažíva táto technológia veľký nástup. Umožní Vám ovládať svoju klimatizáciu zo svojho SMART PHONU. Najčastejšie je využívané pripojenie klimatizácie prostredníctvom lokálnej bezdrôtovej siete WIFI. Klimatizácia sa autorizuje na lokálnu WIFI sieť a následne sa pripojí  k mobilnému telefónu, resp. k aplikácii výrobcu. Klimatizáciu tak môžete ovládať v dvoch režimoch.

  1. Z domácnosti (In Home) – SMART PHONE Vám v tomto prípade slúži ako plnohodnotné diaľkové ovládanie
  2. Mimo domu (Out of Home) – SMART PHONE sa pripája ku klimatizácii prostredníctvom mobilného internetu a môžete tak na diaľku zistiť akú máte doma teplotu a zapnúť klimatizáciu do požadovaného režimu a nastaviť na požadovanú teplotu.

Azda najďalej v tomto smere sú momentálne klimatizácie SAMSUNG, ktoré majú takúto technológiu väčšinou v štandarde a je teda cenovo veľmi dostupná. Zároveň aj voľne dostupná aplikácia pre vzdialené ovládanie je veľmi jednoduchá a intuitívna. Je dostupná pre zariadenia s operačným systémom Android a iOS.

Ostatný výrobcovia riešia túto funkciou formou doplnkového príslušenstva – adaptérov, ktoré je potrebné si prikúpiť. Cena je však veľmi rôzna. Napríklad pre model DAIKIN Emura je to prijateľných 70,80,- EUR s DPH. Zväčša je však táto cena za túto službu vyššia, bežne aj 300-660,- EUR

Čo je to tepelné čerpadlo

Vo svete klimatizácií sa jedná o často používaný výraz. Dôležité je vedieť, že dnes sú už takmer všetky klimatizácie na trhu vybavené technológiou tepelné čerpadlo. Tepelné čerpadlo znamená, že klimatizácia dokáže aj vykurovať. Čo je už menej známe, že to dokáže mimoriadne efektívne. Bežná účinnosť klimatizácie v režime tepelného čerpadla, teda v režime vykurovania / kúrenie sa pohybuje na úrovni 4 a viac. Bežne sa označuje ako účinnosť pri kúrení – COP, prípadne objektívnejšie vyjadrená ako sezóna účinnosť pri kúrení – SCOP. Jednoducho povedané, jedná sa o efektivitu, alebo účinnosť a akou tepelné čerpadlo vykuruje. Ak je SCOP 4, znamená to, že klimatizácia potrebuje na 1kW  tepelného výkonu iba 0,25kW elektrickej energie a je teda 4 násobne účinná.

Ako výkonnú klimatizáciu potrebujem?

Existujú dva spôsoby ako určiť potrebný výkon klimatizácie. Bežne sa používa ten jednoduchší, ktorí hovorí, že štandarde potrebujeme 50W chladiaceho výkonu na 1m3. Ak máte štandardnú výšku miestnosti 2,6m je možné  použiť hodnotu 130W na 1m2. Ak teda máte miestnosť veľkú povedzme 20m2, potrebujete klimatizáciu o výkone  2600W, teda 2,6kW. V takomto prípade bežne ponúkneme klimatizáciu 2,5kW.

Klimatizovanie spálne v noci?

Existujú dva spôsoby ako určiť potrebný výkon klimatizácie. Bežne sa používa ten jednoduchší, ktorí hovorí, že štandarde potrebujeme 50W chladiaceho výkonu na 1m3. Ak máte štandardnú výšku miestnosti 2,6m je možné  použiť hodnotu 130W na 1m2. Ak teda máte miestnosť veľkú povedzme 20m2, potrebujete klimatizáciu o výkone  2600W, teda 2,6kW. V takomto prípade bežne ponúkneme klimatizáciu 2,5kW.

Nastavenie vhodnej teploty v lete

Klimatizáciu si nastavte tak aby bol rozdiel teplôt vo Vašej miestnosti  a teploty v exteriéry v tieni maximálne 7oC, optimálne však 5 oC. Ak je teda vonku teplota v tieni 30 oC, odporúčame nastaviť teplotu na klimatizácii na 25 oC.