Blog Post

Klimatizácia v detskej izbe? Áno, ale..

Nielen dospelí, ale aj deti potrebujú mať vo svojom vlastnom hniezdočku to najpríjemnejšie prostredie pre pohodlnú existenciu. A pri mrazivých teplotách vonku, či naopak letných horúčavách, je jednoznačne klimatizácia ten najúčinnejší bežne známy prostriedok, ako si komfort zabezpečiť. Detský organizmus je však citlivejší na zmeny teplôt a vôbec, na všetky vonkajšie vplyvy. Ako si teda poradiť, aby klimatizácia viac neuškodila, ako pomohla?

V prípade vysokých teplôt zvyknú byť deti malátne a nechce sa im do žiadnych aktivít. Tak ako aj dospelí, ani deti sa nevedia sústrediť v prehriatych priestoroch. Preto by mala byť manipulácia s teplotami opatrná. Ak je vonku príliš chladno, zvykneme automaticky nastaviť až príliš vysoké teploty v domácnosti (viac o ideálnej teplote interiéru v zime: Aká je najvhodnejšia izbová teplota v zime?) Tým si však značne škodíme. Pri extrémnych prechodoch zo zimy do tepla sa náš organizmus snaží prispôsobiť pomocou vysokého výkonu termoregulačných mechanizmov, čo v preklade znamená, že sa zbytočne vysiľujeme. V krátkodobom ponímaní času si to nemusíme všimnúť, ale jednoznačne to pocítime, ak by sme takto žili dlhodobo. A keďže sa detský organizmus neustále vyvíja, je vnímavejší na zmeny teplôt, preto odporúčame riadiť sa heslom – menej je viac.

Teplotný rozdiel medzi vonkajším a vnútorným prostredím by mal byť maximálne 5 až 7°C, inak môže prísť k teplotnému šoku, ktorý oslabuje náš organizmus. Ideálne je snažiť sa o vytvorenie dostatočnej prechodovej zóny medzi klimatizovaným interiérom a vonkajším prostredím. Často sa zvykne využívať dvojstupňové ochladenie priestoru, ktoré pred príchodom ratolesti izbu pripraví na požadovanú teplotu a následne nastaví výkon ventilátora na minimálny. Neodporúčame tiež žiadne prudké vypínania a zapínania, klimatizácia by mala bežať ,,ako po masle“ – a teda súbežne a plynulo. Ak chcete vyvetrať, samozrejme môžete, ale pri tom tiež treba dbať na isté pravidlá (Čerstvý zimný vzduch – áno či nie?)

Čo sa týka umiestnenia klimatizácie, nemala by sa nachádzať nikde, kde môže dieťa dostať ,,priamy zásah“, a teda nad posteľ, alebo písací stôl. Lamely klimatizácie by správne mali smerovať mimo miesta dlhodobého pobytu dieťaťa. Výnimkou sú klimatizácie, ktoré sú vybavené funkciou Coanda effect, a teda viac-zónovým inteligentným okom – DAIKIN Emura II, DAIKIN Ururu Sarara a od apríla 2018 aj DAIKIN Stylish. Tento senzor pohybu sníma, kde sa práve nachádzajú osoby a nasmeruje prúdenie vzduchu mimo zóny ich pobytu. Pri chladení smeruje vzduch smerom nahor, pri vykurovaní naopak udržuje naše nohy v teple. Pokiaľ sa v miestnosti nikto nenachádza, jednotka sa zapne do úsporného režimu. Klimatizáciou, ktorá sa tiež odporúča ako jedna z najvhodnejších volieb do detskej izby je Samsung WINDFREE, ktorej už samotný názov napovedá, že sa vyhneme priamemu zásahu studeného vzduchu. Ten je totiž rozptýlený cez 21.000 mikro-otvorov pozdĺž celého panela, čím vzniká tzv. bezvetrie – prostredie s veľmi nízkou rýchlosťou prúdenia vzduchu, ktorú si ani nevšimnete.

Okrem toho sú tieto klimatizácie vybavené ionizačným a prachovým filtrom, ktorý zachycuje baktérie a alergény. Za túto funkciu sa vám minimálne poďakujú zdravé pľúca vášho dieťaťa.

Vďaka moderným technológiám obsiahnutým v špičkových klimatizáciách nielen zabezpečíme maximálny komfort dieťaťa, ale zároveň sa vyhneme rizikám prichádzajúcim s menej funkčnými staršími modelmi. A vaše dieťa sa už nebude môcť vyhovárať na nedokončenú úlohu, lebo mu je teplo / zima. 🙂

Súvisiace články

Chráňme prírodu ZELENOU VÝMENOU

Nechajte výmenu starej klimatizácie na profesionálov. Ekologicky ju zlikvidujeme a zrecyklujeme za vás. Správanie sa...

JEDNOTKA vo svete klimatizácii? Tentokrát tá vnútorná – akú si vybrať?

Horúce letné teploty?  Pri mori s príjemným závanom čerstvého vzduchu, určite áno! V dusnej obývačke...

Montáž klimatizácie – na vlastnú päsť, alebo radšej odborne?

Teplá polovica roka nám už definitívne spríjemňuje dni a teda nastal aj čas prepnúť z vykurovacieho...

Zdravé pľúca na jar, zdravé pľúca po celý rok!

Poznáte ten pocit, keď sa konečne schuti nadýchnete čerstvého jarného vzduchu...a vzápätí sa hneď...

Čerstvý zimný vzduch – áno či nie?

Na to, aby sme sa cítili komfortne v interiérových priestoroch, potrebujeme okrem príjemnej pocitovej teploty...

Aká je najvhodnejšia izbová teplota v zime?

Klimatizácia, ktorá ,,nežerie” neskutočné množstvo energie, no zároveň uspokojuje naše potreby – presne to...

Nepúšťajte korunky dolu prúdom, vykurujte efektívne a ušetrite!

Nastal čas, kedy si nedovolíme ani vyniesť smeti, pokiaľ nie sme poriadne zababušení a...

Keď je budúcnosť prítomnosťou! Vyhriaty domov ešte predtým, ako prídete.

Žijeme v dobe, kedy nám jedno jediné kliknutie stačí, aby sme mali veci pod...

Koľko a za koľko? Večné otázky ohľadom spotreby konečne zodpovedané.

Chcete poznať odpovede na toľko spytované otázky ohľadom spotreby klimatizácií? Čítajte ďalej, my sme...

Súboj dvoch velikánov DAIKIN. Ururu Sarara vs. Emura II – ktorá bude Vašim víťazom?

Dva technologické zázraky z radov klimatizácií bojujú o prvenstvo – my sme zhrnuli ich výhody, aby...

Ako rozoznáte kvalitnú čističku vzduchu od tých ostatných?

Mať doma čističku vzduchu už nie je nič nezvyčajné. Kúpiť ich môžete takmer všade,...