Blog Post

Nepúšťajte korunky dolu prúdom, vykurujte efektívne a ušetrite!

Nastal čas, kedy si nedovolíme ani vyniesť smeti, pokiaľ nie sme poriadne zababušení a to, na čo sa v posledných dňoch najviac tešíme, je teplučko domova. Mnohí z nás už bývajú v zateplených budovách s centrálnym vykurovaním, čo však neznamená, že to, čo sa Vám ponúka, je to najlepšie a najlacnejšie riešenie.

A ak náhodou nemáte to šťastie a striedajú sa u Vás doma extrémne premeny tepla a zimy, poprípade hľadáte spôsob zaistenia tepelnej pohody do Vášho nového hniezdočka, potom je načase hľadať to najkomfortnejšie riešenie, ktoré zároveň ušetrí Vašu peňaženku. Čo takto vykurovanie prostredníctvom klimatizačnej jednotky?

Možno sa Vám na prvý pohľad môže zdať, že takýto typ kúrenia určite nebude energeticky šetrnejší, ale opak je pravdou. Klimatizácia nespotrebuje ani omylom toľko elektrickej energie, ako vykurovacie telesá fungujúce na princípe elektrickej špirály. Preto sa kúrenie prostredníctvom klimatizácie stáva veľmi ekologicky a ekonomicky šetrným trendom. Podstata je veľmi  jednoduchá – pri vykurovaní sa v zime klimatizácia správa ako tepelné čerpadlo a v lete nám zase vychladzuje želané prostredie. Takéto tepelné čerpadlo spotrebuje 4-5 krát menej energie ako elektrické vykurovacie telesá.

Samozrejme, veľmi dôležité je zvážiť, aký typ vykurovania budeme využívať. Pokiaľ potrebujete iba príležitostne ohriať chatu na pár-dňovom oddychu od reality, bude sa Vám hodiť iný typ kúrenia ako pri každodennom výhreve domova – vtedy Vám postačí aj doplnková vykurovacia sústava.

Pri mrazivých teplotách by sme si naše domovy najradšej vyhriali na tropické teploty, čo ale vôbec nie je tak prospešné ani nášmu zdraviu a ani bankovému kontu. Izbová teplota by sa mala pohybovať okolo 20 až 22 stupňov v miestnostiach, kde trávime väčšinu nášho času. Tie ostatné by mali mať znížené vykurovanie. To isté platí aj v noci – najideálnejšia teplota pre pokojný spánok sa uvádza 18 stupňov.

Výborným prostriedkom pre šetrnú reguláciu teploty je funkcia viac-zónového inteligentného oka. Princíp spočíva v zabudovanom senzore vo vnútornej jednotke, ktorý sníma osoby v priestore a usmerňuje prúd vzduchu mimo zónu s pobytom osôb pri chladení, a naopak, pri vykurovaní smeruje vzduch nadol, aby nám ostali nohy v teple. Súčasťou tejto funkcie je aj energeticky úsporný režim, ktorý zredukuje výkon jednotky, poprípade úplne vypne, ak sa v miestnosti nikto nenachádza napríklad 20 minút. Príkladom takejto inteligentnej klimatizácie je napríklad DAIKIN EMURA II, ktorá tiež vďaka R-32 chladivu vedie k nižšej spotrebe energie vďaka svojej vysokej energetickej účinnosti (z 1kW elektrickej energie dokáže vyrobiť až 4,61 kW tepla).

Odchádzate do práce, tak automaticky vypínate kúrenie? Možno to nie je najšťastnejšie riešenie – po Vašom návrate bude pri opätovnom zapnutí treba na vyhriatie miestnosti viac času a väčší výkon. Šetrnejšou variantou je zníženie výkonu, alebo ideálne nastavenie vopred prostredníctvom wifi ovládača. Pre tie modernejšie klimatizácie je súčasť online ovládania absolútnou samozrejmosťou. Nielen znížite spotrebu energie, ale zároveň prídete už do vyhriateho domova presne na Vami požadovanú teplotu. Takzvaný ,,win-win“ zo všetkých hľadísk. Prostredníctvom aplikácie tiež dokážete spotrebu monitorovať a porovnávať ju s ostatnými obdobiami, čo Vám zaručuje perfektný prehľad o Vašej celkovej spotrebe.

Klimatizácia Ururu Sarara obsahuje okrem wifi adaptéru tiež technologickú ,,vychytávku“ zvanú Coanda efekt (špeciálne tavrované klapky), kedy vďaka 3D prúdeniu a dvojitému nasávaniu vzduchu dokáže rovnomerne rozvrstviť teploty vo všetkých častiach miestnosti.

Ak ste dospeli k názoru, že vykurovanie klimatizačnými jednotkami má pozitívny vplyv nielen na Vaše pohodlie, ale aj na Vaše peňaženky a životné prostredie, ponúkame Vám prehľad toho najlepšieho zo sveta klimatizácií:

DAIKIN EMURA II R32 2,5 kW s WIFI: https://www.chk.sk/produkt/daikin-emura-ii-r32-biela-25kw-s-wifi/
DAIKIN Professional R32 2,5kW s WIFI: https://www.chk.sk/produkt/daikin-professional-r32-25kw-s-wifi/
DAIKIN Ururu Sarara R32 2,5kW s WIFI: https://www.chk.sk/produkt/daikin-ururu-sarara-s-wifi-25kw/

Súvisiace články

Chráňme prírodu ZELENOU VÝMENOU

Nechajte výmenu starej klimatizácie na profesionálov. Ekologicky ju zlikvidujeme a zrecyklujeme za vás. Správanie sa...

JEDNOTKA vo svete klimatizácii? Tentokrát tá vnútorná – akú si vybrať?

Horúce letné teploty?  Pri mori s príjemným závanom čerstvého vzduchu, určite áno! V dusnej obývačke...

Montáž klimatizácie – na vlastnú päsť, alebo radšej odborne?

Teplá polovica roka nám už definitívne spríjemňuje dni a teda nastal aj čas prepnúť z vykurovacieho...

Zdravé pľúca na jar, zdravé pľúca po celý rok!

Poznáte ten pocit, keď sa konečne schuti nadýchnete čerstvého jarného vzduchu...a vzápätí sa hneď...

Klimatizácia v detskej izbe? Áno, ale..

Nielen dospelí, ale aj deti potrebujú mať vo svojom vlastnom hniezdočku to najpríjemnejšie prostredie...

Čerstvý zimný vzduch – áno či nie?

Na to, aby sme sa cítili komfortne v interiérových priestoroch, potrebujeme okrem príjemnej pocitovej teploty...

Aká je najvhodnejšia izbová teplota v zime?

Klimatizácia, ktorá ,,nežerie” neskutočné množstvo energie, no zároveň uspokojuje naše potreby – presne to...

Keď je budúcnosť prítomnosťou! Vyhriaty domov ešte predtým, ako prídete.

Žijeme v dobe, kedy nám jedno jediné kliknutie stačí, aby sme mali veci pod...

Koľko a za koľko? Večné otázky ohľadom spotreby konečne zodpovedané.

Chcete poznať odpovede na toľko spytované otázky ohľadom spotreby klimatizácií? Čítajte ďalej, my sme...

Súboj dvoch velikánov DAIKIN. Ururu Sarara vs. Emura II – ktorá bude Vašim víťazom?

Dva technologické zázraky z radov klimatizácií bojujú o prvenstvo – my sme zhrnuli ich výhody, aby...

Ako rozoznáte kvalitnú čističku vzduchu od tých ostatných?

Mať doma čističku vzduchu už nie je nič nezvyčajné. Kúpiť ich môžete takmer všade,...