Ako spoznať odborníka

Kúpu klimatizačnej jednotky do svojej domácnosti zvažuje čoraz viac ľudí. Poslednou prekážkou pri tomto rozhodovaní môžu byť obavy z toho, či si dokážu vybrať ten správny produkt, ktorý by skutočne splnil ich očakávania.

Na čo dať pozor

Obozretnosť je pri výbere klimatizácie skutočne namieste. Aj keď zariadenia slúžiace na úpravu vzduchu sa vyvíjajú v súlade tempom vedeckotechnického pokroku, na trhu sa stále objavuje aj množstvo nekvalitných produktov, ktoré lákajú zákazníkov svojou nízkou cenou. Tu číha hneď niekoľko rizík: Nízka cena a neznáma značka klimatizačného zariadenia sa môžu predraziť vo vysokej spotrebe energie, nízkej účinnosti, vysokej hlučnosti a poruchovosti produktu. Nesprávne nadimenzovaná a nevhodne nastavená klimatizácia môže viesť jednak k rýchlemu opotrebeniu zariadenia, ktoré je zbytočne príliš zaťažované, no predovšetkým – čo je oveľa horšie – môže mať nepriaznivý vplyv na pohodu svojich používateľov. Nepríjemné zdravotné problémy, ako sú bolesti hlavy, pálenie očí, podchladenie a následne i oslabenie imunitného systému, môžu byť spôsobené prudkými teplotnými skokmi pri prechode z jedného prostredia do druhého, vysokou rýchlosťou rúdenia vzduchu, nevhodnou vlhkosťou vzduchu alebo i nekvalitným filtrom, ktorý nedokáže zničiť choroboplodné zárodky. Nedostatočný servis alebo úplne chýbajúca údržba klimatizačného zariadenia vedie k zníženiu životnosti zariadenia, zaneseniu potrubí a filtrov. Netreba azda dodávať, že zanesený filter, ktorý dlhší čas nikto nečistil ani nevymieňal, môže spôsobovať viac škody ako osohu. Všetky tieto nepríjemnosti, ktoré sme spomínali, však nie sú dôvodom na to, aby ste zavrhli myšlienku zaobstarať si domov klimatizáciu. Majú byť iba varovaním, že príliš šetriť a špekulovať sa v tejto veci neopláca. Ak sa obrátite na odborníkov, nielenže vám pomôžu správne si vybrať, ale zabezpečia profesionálnu inštaláciu klimatizácie a v nasledujúcich rokoch vám budú k dispozícii, pokiaľ ide o záručný a pozáručný servis.

Ako spoznáte odborníka?

Nech ide o akúkoľvek oblasť, profesionálov vždy spoľahlivo rozoznáte podľa prístupu ku klientovi a podľa kvality poradenských služieb. Pokiaľ ide o klimatizačné zariadenia, návrh a výber vhodnej klímy by mali byť nasledujúce: Technik firmy, ktorú si vyberiete, by k vám mal prísť zhodnotiť tepelnú záťaž, ktorá je rozhodujúcim kritériom pri dimenzovaní klimatizácie. Tepelná záťaž závisí od objemu miestnosti, veľkosti okien, orientácii na svetové strany a pod. Na základe zistených skutočností vám navrhnú vhodné klimatizačné zariadenie s primeraným chladiacim výkonom. Klimatizačné zariadenie by malo byť navrhnuté tak, aby v celom priestore zabezpečilo taký stav vzduchu, ktorý zodpovedá širokému spektru požiadaviek. Konkrétne parametre si potom používateľ nastavuje sám, podľa individuálnych potrieb.

Správne nastavená klimatizácia by nemala znižovať teplotu v miestnosti o viac než 6 – 8 °C oproti vonkajšiemu prostrediu. Prúdenie vzduchu by nemalo byť pociťované ako prievan. Už zvýšenie rýchlosti prúdenia vzduchu o 0,1 m/s sa pociťuje ako ochladenie o 2 – 3 °C. Optimálna vlhkosť vzduchu je v rozmedzí 40 – 60 %, pričom klimatizačné zariadenie v režime chladenia fungujú zároveň ako odvlhčovače vzduchu. Pokiaľ ide o energetickú náročnosť klimatizačnej jednotky, dobrý odborník by vás mal upozorniť, že na výber máte klimatizačné zariadenia s invertorom a bez invertora. Invertor je zariadenie, ktoré reguluje výkon v závislosti od aktuálnych okolností tým, že mení otáčky kompresora. Plynulý chod agregátu bez opätovného vypínania a zapínania je šetrnejší k zariadeniu, znižuje spotrebu energie a zabezpečuje rovnomernú teplotu, čím prispieva aj ku komfortu v danom priestore. Klimatizácie bez invertora regulujú teplotu v klimatizovanej miestnosti vypínaním a zapínaním riadiaceho agregátu. Nárazový odber prúdu pri zapínaní je až osemkrát vyšší než prevádzkový odber, pričom sa nadmerne zaťažuje aj zariadenie.

Mobilné klimatizácie

Pre mnohých ľudí je prvou a najrýchlejšou voľbou kúpa mobilnej klimatizačnej jednotky, ktorú dnes možno bežne zohnať aj v hypermarketoch. Treba si však uvedomiť, že tento typ klimatizácie nepredstavuje systémové riešenie, ale skôr prvú pomoc, takže od neho nemožno očakávať extrémne výkony. Mobilné klimatizácie sú kompaktné zariadenia, ktoré v sebe spájajú ventiláciu, čistiace filtre i kompresor na ochladzovanie pracovného média do jedného celku. V dôsledku toho sú pomerne hlučné, čo môže byť pri použití v obytných priestoroch, napr. v spálni, problém. I keď samotné zariadenie nie je nutné montovať na stenu ani skrývať káble pod omietkou, na odčerpávanie teplého vzduchu je potrebné potrubie s priemerom cca 15 cm, ktoré musí vyúsťovať do vonkajšieho priestoru cez stenu alebo cez okno.