22.08.2018

Tichá ako myš

Téma, ktorá patrí medzi tie najrozoberanejšie v rámci klimatizácií a ich fungovania je hlučnosť. Práve vďaka tomuto neželanému vedľajšiemu efektu si mnohí odpustili tento šikovný vynález. No moderná doba so sebou priniesla významný pokrok, ktorý našťastie neobišiel ani tieto zázračné chladiace mašinky. A časom, kedy ste cez zvuk zapnutej klimatizácie nepočuli vlastné myšlienky, odzvonil koniec.

Na to, aby sme pochopili, prečo sa v dnešnej dobe môžeme tešiť z klimatizácií, ktoré nám spokojne a najmä potichu pradú v miestnostiach, si v skratke vysvetlíme, ako to chladenie vlastne prebieha.
Klimatizačné zariadenie sa ako systém bežne skladá z dvoch základných častí, a to z vonkajšej a vnútornej jednotky (poprípade viacerých vnútorných jednotiek). Obe tieto zariadenia majú rozdielnu funkciu a teda aj konštrukciu a hlučnosť. Vôbec, keď sa rozprávame o hlučnosti, táto je najčastejšie vyjadrená ako hladina akustického tlaku.

TICHUČKÁ VONKAJŠIA KLIMATIZAČNÁ JEDNOTKA
Bežne sa vyrába v rôznych výkonoch, kde platí pravidlo – čím vyšší výkon, tým väčšia hlučnosť. A tú ovplyvňujú dva základné komponenty, z ktorých sa vonkajšia jednotka skladá – kompresor a ventilátor. Náš prvý komponent je natoľko tichý, že je prakticky ľudským uchom neregistrovateľný. Na to, aby ste si overili, či je vôbec kompresor spustený, často naň musíte položiť ruku a odpozorovať jemné vibrácie. Navyše všetky moderné kompresory sú už dnes vybavené technológiou Invertor, čo v laickom jazyku znamená, že dokážu regulovať otáčky kompresora a teda jeho výkon vždy keď je to potrebné a teda zabezpečujú až o 30% nižšiu spotrebu ako tradičný systém.

Druhý komponent v podobe ventilátora spôsobuje najvyšší podiel hluku v celom klimatizačnom zariadení, a aj ten registrujeme iba keď sa veľmi sústredíme. Dnešné vonkajšie jednotky majú vrtuľu ventilátora navrhnutú tak, aby bolo celé prúdenie vzduchu ihneď po opustení vonkajšej klimatizačnej jednotky čo najviac rozptýlené do okolia. Hlučnosť zariadenia je teda každým metrom vzdialenosti výrazne nižšia. Vonkajšia jednotka je teda už zo vzdialenosti približne 3-5m neregistrovateľná. Treba tiež vziať na vedomie, že výrobcovia uvádzajú hlučnosť vonkajšej klimatizačnej jednotky pri maximálnom výkone no v tomto režime pracuje zariadenie prakticky minimum času. Klimatizácie DAIKIN majú navyše možnosť tlačidlom na diaľkovom ovládači znížiť hlučnosť vonkajšej jednotky. Táto funkcia je preferovaná najme v noci, kedy nie je potrebný plný výkon klimatizačného zariadenia.

…A EŠTE TICHŠIA VNÚTORNÁ KLIMATIZAČNÁ JEDNOTKA
Ak berieme do úvahy klasickú klimatizačnú jednotku určenú pre bežné používanie, jej hlučnosť tvorí iba šum vzduchu vychádzajúci z vnútornej jednotky tvorený ventilátorom a bežne sa uvádza v troch základných hodnotách. Vysoké otáčky ventilátora, nízke otáčky ventilátora a tichý (nočný) režim. Bežnou praxou je, že si užívateľ navolí automatický režim ventilátora, v ktorom si vnútorná klimatizačná jednotka sama upravuje svoje otáčky, tak aby čo najskôr dosiahla požadovanú teplotu a následne ju už iba udržiavala. V tomto režime tak klimatizácia vlastne sama v krátkom čase dosiahne požadovanú teplotu a teda nízke otáčky ventilátora a veľmi nízku hlučnosť, ktorú následne iba udržiava. Človek sa na takúto hlučnosť musí vyslovene sústreďovať a v miestnosti musí byť absolútne ticho, aby ju vôbec registroval.  DAIKIN má vo svojom širkom portfóliu hneď niekoľko zariadení ktoré majú hlučnosť dokonca ešte nižšiu ako bežnú 20dB, a to je Ururu Sarara, Emura a Professional

Ako znie teda záver? Ak ste doteraz nemali istotu, či je klimatizácia vhodná aj do ničím nerušeného pracovného, či domáceho prostredia, veríme, že už ste našli svoju odpoveď. S DAIKIN bude mucha omnoho väčší problém, ako zapnutá klimatizácia.

formulár

Vyplňte, prosím, kontaktné údaje a my sa vám čo najskôr ozveme.